Dzieci na weselu – jak to zorganizować?

Często słyszę, że wesele to impreza dla dorosłych, dzieci grymaszą ze zmęczenia sporo przed północą, niektóre krzyczą jeszcze w kościele, psując tym samym ceremonię. Pytacie mnie czy obecność dzieci na weselu to dobry pomysł? Czy wypada zaprosić tylko dorosłych?

A może zorganizujcie przyjęcie tak, aby dla najmłodszych znalazła się opieka i atrakcje? Zapewniam, że da się zapanować nad dziećmi podczas ślubu i wesela.

Kid being pulled in wagon at wedding

 

Własne dzieci

Wiele Par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w momencie, w którym mają ustabilizowaną sytuację zawodową i są ze sobą od lat. Nierzadko maja też dzieci.

Dzieci Pary Młodej to goście honorowi. To jak będą się czuły podczas samej ceremonii a później przyjęcia zależy w dużej mierze od ich wieku. Rola matki malutkich dzieci będąca jednocześnie Panną Młodą nie jest łatwa. Widziałam już różne skrajne zachowania – od izolacji dzieci po ich czynne uczestnictwo u boku rodziców, np. przy stole urzędnika USC. Najmłodsze dzieci powinny mieć zapewnioną opiekę niani, starsze powinny, wg mnie, pozostawać przy rodzicach jako najważniejsi goście, siedząc w ławce razem z dziadkami lub być częścią orszaku ślubnego. Bez wątpienia dzieci wyczuwają podniosłość chwili a także stres, dlatego też powinny mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Sytuacja komplikuje się gdy mamy dzieci z poprzednich związków – wszystkie powinny być równo traktowane, ale nie zawsze próba integracji się powiedzie, bo ślub rodzica, nowy związek  i nowy układ rodzinny to moment trudny, nawet dla nastoletnich już dzieci.

 

Role specjalne dla dzieci

flower girl

insideweddings.com

Małe dziewczynki będą się czuły wyróżnione jeśli będą częścią orszaku ślubnego, ubrane w sukienki podobne do druhen. Mogą sypać płatki kwiatów z koszyczków, przytrzymywać długi welon krocząc za Panną Młodą. Chłopcy z chęcią podadzą obrączki podczas ceremonii. Starsze dzieci mogą czytać fragmenty Pisma Świętego, a szczególnie uzdolnione może uda się namówić na zaśpiewanie np. Ave Maria bądź zagranie na wybranym instrumencie. Ustalcie z księdzem lub urzędnikiem na co wyraża zgodę, może zaproponuje inne rozwiązania…

DID HE CATCH THE BRIDE'S BOUQUET? IS HE ON HIS WAY TO GRANDMA'S HOUSE ON MOTHER'S DAY? DOES HE HAVE A 'SWEETHEART'?

via Pinterest

Pamiętajcie, że każde tego typu zadanie może być bardzo stresujące dla dziecka. Wykażcie się taktem i zrozumieniem. Nic na siłę, dostosujcie rolę do możliwości i chęci dziecka.

 

Dzieci naszych gości na ślubie…

Jeśli w samej ceremonii będą brały udział dzieci możemy pomyśleć o zatrudnieniu opiekunki nie tylko na wesele. Wyzwaniem dla najmłodszych jest 45-minutowa Msza a płaczące dzieci  podczas przysięgi psują ogólne wrażenie. Niestety ich rodzice nie zawsze mają wyczucie i w porę wyjdą z Kościoła.

I na weselu

Już dla kilkorga dzieci warto zorganizować opiekunkę i wyznaczyć specjalne miejsce do zabawy, a dla najmłodszych nawet pokój do spania. Z doświadczenia powiem Wam, że około godziny 22 dzieci są już marudne i warto zapewnić im miejsce na odpoczynek. Wspólna sala z dużymi poduchami i opiekun czytający baśnie to też superatrakacja.

rockmyfamily.co.uk

Komfort zabawy dorosłych gości zależy od tego, jaka opieką będą otoczone ich pociechy. Pamiętajcie o bezpieczeństwie. Na weselu alkohol leje się strumieniami, dzieci są w nowym miejscu, a my jesteśmy zaaferowani rozmową i zabawą z dawno niewidzianymi gośćmi. O wypadek nietrudno. Dlatego profesjonalna animatorka to dobre rozwiązanie. Zakres atrakcji dopasujcie do możliwości finansowych. Bańki, dmuchańce, clown, kolorowe chusty, malowanie buziek, teatrzyk kukiełkowy, baseny z piłeczkami, kucyk, gry planszowe, zajęcia plastyczne, piniaty, pokazy magii- pomysłów jest nieskończenie wiele.

Warto pomyśleć też o osobnym, specjalnie udekorowanym stole dla dzieci i dedykowanym menu. Dzieci uwielbiają samoobsługę! Zachwyci je bufet z minihamburgerami, minipizzą, minikanapeczkami, fontanną czekoladową muffinkami, kolorowymi sokami albo słodki stół.

 

A co w sytuacji jeśli planujemy wesele tylko dla dorosłych?

Jeśli nie jesteście zwolennikami zapraszania dzieci na imprezę weselną macie pełne prawo zaznaczyć w zaproszeniu, że uroczystość jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób dorosłych. Nasi goście będą mieli czas samodzielnie zorganizować opiekę dla swoich pociech na ten czas. W ramach rekompensaty możemy przesłać dzieciom kawałek weselnego tortu, paczki ze słodyczami albo inny, miły upominek.

 

Rozwiązanie pośrednie

Wariant 1 – wspólna zabawa tylko do określonej godziny. Stosowna informację możecie zawrzeć na zaproszeniu. O ustalonej godzinie dzieci „przejmie” opiekunka i zapewni im atrakcje bądź odpoczynek w osobnej sali.

Wariant 2 – jeśli organizujecie poprawiny to możecie zaprosić dzieci tylko na następny dzień. Poprawiny mają rodzinny charakter, jest ciszej, z reguły jest też mniej alkoholu.

Przy dobrej organizacji wszyscy zaproszeni goście, Ci 18+ i najmłodsi, będą się wspaniale bawili i pozostaną im tylko miłe wspomnienia.

 

Planujecie wesele z dziećmi czy zabawę tylko dla dorosłych? Podzielcie się uwagami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F