Jak wskazać gościom miejsce przy stole?

 

Plan usadzenia gości – czy jest potrzebny i jak go przygotować?

W przypadku niewielkiej liczby gości można pozwolić na dowolne zajmowanie przez nich miejsc. Można postawić tabliczkę z napisem  „usiądź, gdzie Ci wygodnie”, choć nie jest to konieczne. Warto jednak specjalnie oznaczyć, gdzie będzie siedziała para młoda, rodzice i świadkowie, tak aby nikt nie poczuł się niezręcznie, siadając przez przypadek tam gdzie nie powinien.

Jednak już przy trzydziestu osobach zdecydowanie warto mieć przygotowany plan usadzenia gości a przy większej liczbie zaproszonych jest to absolutnie obowiązkowe zadanie, bo zapewnia wszystkim maksimum komfortu. Wymaga sporo pracy ale może być śliczną ozdobą przyjęcia i pomoże uniknąć chaosu gdy goście wtargną na salę i zaczną dowolnie zajmować miejsca, przestawiać krzesła czy zastawę.

Do wyboru mamy sporo możliwości.

 

Tablice z imionami i nazwiskami

i tu mamy dwa warianty:

  • tablice z imionami i nazwiskami według miejsc przy konkretnym stoliku (np. stół numer 5 i poniżej lista imion i nazwisk)

  • tablice z imionami i nazwiskami w układzie alfabetycznym (nazwisko/imię/oznaczenie stołu); zdecydowanie polecam, zwłaszcza przy większej liczbie gości, rozwiązanie to bardzo ułatwia sprawne odnalezienie nazwiska na liście

Bez względu na wybór jednego z powyższych rozwiązań należy pamiętać, że przy około 150 i więcej zaproszonych gości warto przygotować dwie tablice informacyjne i rozładować nieco kolejki. Pamiętajcie też, że tablice i listy muszą być odpowiednio czytelne i graficznie spójne z koncepcją dekoratorską całej uroczystości. Poszczególne stoliki powinny być umiejscowione w liniach pionowych i skośnych, z zachowaniem wymiarów.

 

Winietki

Powinny znaleźć się przy każdym talerzu, mogą być równocześnie podarunkiem za przybycie na wesele lub mogą być do takiego podarunku dołączone. Można też przygotować jedną dużą winietę z imionami i nazwiskami gości dla danego stołu. Wtedy przypisujemy gości jedynie do stołu, a nie do konkretnego miejsca. W ramach stołu goście siadają dowolnie. Osobiście rzadko proponuję to rozwiązanie bo potrafi rozsadzić np. parę.

 

Escort cards

Bardzo popularne na międzynarodowych weselach. Podobne do winietek ale nie stoją przy nakryciach, a w specjalnie wyznaczonym miejscu przy wejściu do sali. Zawsze ułożone alfabetycznie. Każdy z wchodzących gości bierze wizytówkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz oznaczeniem stolika. Przy takim rozwiązaniu bardzo ważne jest wyraźne oznaczenie stołów i miejsc, tak, aby nie pojawiały się zbędne wątpliwości.

 

Oznaczenie stołów

Powinny być widoczne z daleka i czytelne. Forma jest dowolna. Nadal najpopularniejsze są cyfry ale mogą to być nazwy np. państw, miast, wysp itp. Jeśli przyjęcie jest w stylu glamour nazwami stołów mogą być kamienie szlachetne. Jeśli przyjęcie odbywa się w pałacyku warto rozważyć nazwanie stolików imionami królów czy dynastii. Im więcej elementów personalizacji, spójnych z tematem przewodnim, tym lepiej.

 

Na koniec kilka dodatkowych wskazówek:

  • osób starszych nie sadzamy blisko głośników czy parkietu
  • ważnych dla nas osób, zwłaszcza starszych, nie sadzamy tyłem do stołu Pary Młodej
  • stoły okrągłe muszą być ustawione w pewnym ładzie i porządku, z zachowaniem linii pionowych i skośnych
  • gości usadza się przy stołach ze względu na wiek i pokrewieństwo, ale nie ma tu reguły. Jedna Para Młodą będzie chciała siedzieć koło rodziców, inna ze świadkami. Ogólnie przyjmuje się, że rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni powinni siedzieć jak najbliżej Młodej Pary

via Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

F